Zamyslel si sa niekedy, ako to tí profesionálni hudobníci robia? Ako napíšu skvelú pieseň za jeden deň? Ako vedia “len tak” improvizovať? Ako vedia zahrať pesničku po tom, čo ju len raz počujú?

Odpoveďou je: HUDOBNÁ TEÓRIA! 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Obsah kurzu

  1. Úvod

   UKÁŽKA ZDARMA
  2. PDF materiály

  3. Praktické úlohy

  1. Tón, stupnica, stupne

  2. Durová stupnica, poltóny a celé tóny

  3. Posuvky (krížiky a béčka), kvintový kruh

  4. Tónina

  5. Kvíz

  6. Praktické úlohy - 1.kapitola

  1. Akordy, melódia vs. harmónia

  2. Harmonizácia, akordy na všetkých stupňoch durovej stupnice

  3. Kvíz

  4. Praktické úlohy - 2.kapitola

  1. Prečo 1., 4. a 5. stupeň?

  2. Ako počuť akordy na 4.stupni

  3. Ako počuť akordy na 5.stupni

  4. Kvíz

  5. Praktické úlohy - 3.kapitola

  1. Hlavné harmonické fukcie: Tonika, Subdominanta, Dominanta

  2. Citlivý tón

  3. Harmonická kadencia

  4. Harmonická kadencia - ukážky

  5. 5 tipov ako určiť tóninu skladby

  6. Ako počuť T, S, D

  7. Kvíz

  8. Praktické úlohy - 4.kapitola

  1. Prirodzená, harmonická a melodická

  2. Ako počuť rôzne typy molových stupníc

  3. Kvíz

  4. Praktické úlohy - 5.kapitola

Prečo sme Kurz vytvorili?

 • “Ako dieťa som chodila na hudobnú teóriu, ale nebolo mi úplne jasné ako ju použiť. Vymýšľala som si svoje pesničky s melódiami a textami, ale často som skončila pri pár veršoch. Nevedela som moje melódie ďalej rozvinúť, alebo k nim priradiť akordy. Nevedela som, že sú na to techniky a logické postupy. A čomu som už vôbec nerozumela bolo, keď si niekto vypočul nejakú pesničku a hneď vedel, podľa ucha, aké sú tam akordy. Myslela som si, že toto je nejaká špeciálna superschopnosť a vôbec som netušila, že sa dá naučiť. Tento kurz je niečo, čo by mne pred 15 rokmi veľmi pomohlo. Verím, že tebe osvetlí to, čo mne trvalo veľa rokov pochopiť.” Lektorka Ester

Kto stojí za tvorbou tohto kurzu

Za hranice s hudbou

Lektori: Ester Wiesnerová, Tibor Feledi

Tvorba kurikula/scenára: Ester Wiesnerová, Tibor Feledi, Mária Reháková

Kamera/strih/edit: Emanuel Kucbel

Produkcia: o.z. Za hranice s hudbou

Za hranice s hudbou je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2017. Tri spolu-zakladateľky študovali hudbu na špičkových zahraničných školách ako Berklee, Guildhall, New England Conservatory alebo Konzervatórium vo Florencii. Dali si za cieľ priniesť svoje skúsenosti a vedomosti späť na Slovensko. Okrem online kurzu ponúkajú jednodňové workshopy po celom Slovensku a intenzívny týždenný workshop. Ich poslaním je vzdelávať, motivovať a inšpirovať budúcu generáciu profesionálnych aj laických hudobníkov.

Ester Wiesnerová

Hudobná skladateľka, speváčka a pedagogička. S autorskou hudbou koncertovala na Panama Jazz Festival, EUROJAZZ Festival (Mexico City), alebo v Smalls Jazz Club (NYC). Ako skladateľka a aranžérka spolupracovala s kontrabasistom Dave Hollandom (UK), SK-CZ Big Bandom Matúša Jakabčica, a capella skupinou Voising (bývalí Close Harmony Friends) a i. Spievala pre Lionela Richieho, Danila Pereza alebo Lucianu Souzu. Vyučovala na vysokých školách v Indii a USA, viedla odborné workshopy v Číne, Juhoafrickej republike, Guatemale a i. Ester označil časopis Forbes Slovakia za jednu z 30 najúspešnejších Slovákov pod 30 rokov. Je absolventkou Berklee College of Music a New England Conservatory v Bostone.

Tibor Feledi

Hráč na klávesové nástroje, hudobný pedagóg a skladateľ. K jazzovej hudbe sa dostal už na ZUŠ Exnárova, kde sa stal súčasťou školského jazzbandu - Jazz na Ex, pod vedením Antona Jara st. Počas štúdia hudobnej výchovy na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave ukončil druhý stupeň magisterského vzdelania so špecializáciou na klavír. Na doktorandskom štúdiu PdF UK sa zaoberá výskumom zameraným na metodické postupy pre rozvoj jazzovej improvizácie. Okrem výučby hudobnej náuky sa venuje improvizácii a kreatívnej hudobnej výchove, vedie experimentálny ansámbel a jazzový band. So svojim autorským projektom Tibor Feledi Kairos Quintet vydal album Common Playgrounds (2018) pod vydavateľstvom Hudobný fond. Album vyhral ocenenie Radio Head Awards za najlepšiu Jazzovú nahrávku roka 2018.

Na platbu môžete použiť platobnú kartu alebo PayPal a prístup ku kurzu dostanete okamžite!